Detektory Domowe

Detektory domowe czadu – dlaczego są tak ważne.

Wszędzie tam gdzie przebywamy, mieszkamy i śpimy powinniśmy zabezpieczyć się przed niewidzialnym niebezpieczeństwiem jakim jest tlenek węgla zwany potocznie czadem.

Co to jest czad ?  Czad jest bezwonnym, bezbarwnym i silnie trującym gazem powstającym w wyniku niepełnego spalania gazu, ropy, węgla, nafty, propanu czy też drewna w kominkach, wynikającego z ograniczonego dostępu tlenu lub przedwczesnym zamknięciu paleniska. Czad jest gazem niewiele lżejszym od powietrza w związku z czym łatwo się z nim miesza i rozprzestrzenia się, dlatego też, tak ważną rzeczą jest zapewnienie odpowiedniej wentylacji pomieszczeń przez cały rok. Istotną rolę stanowią regularne przeglądy ciągów wentylacyjnych , piecyków gazowych, kominów oraz palników w kuchniach gazowych.

Gdy jedna z wymienionych rzeczy zawiedzie domowy detektor czadu ostrzeże nas sygnałem akustyczno-optycznym o wystąpieniu zagrożenia zatruciem tlenkiem węgla.  Ważne jest by przy doborze i instalacji detektorów czadu kierowa się poniższymi zasadami:

 • Detektor powinien spełniać Polską Normę – PN-EN 50291-1:2010
 • Instalacja detektora powinna odbyć się na wysokości nosa dorosłego człowieka ok 170-180cm od podłogi i nie wyżej niż 30 cm od sufitu.
 • Detektor nie powinien być oddalony dalej niż 5-6 metrów od potencjalnego źródła tlenku węgla.
 • Detektory na na napięcie 230V powinny być podłączone na stałe do puszki instalacyjnej. Instalacja za pomocą wtyku do gniazdka nie daje gwarancji ciągłego działania np. ze względu na blokowanie gniazdka i wypinanie w celu podłączenia innych urządzeń.
 • Detektory na baterie powinny mieć funkcję alarmu niskiego stanu napięcia informującą nas o konieczności wymiany baterii.
 • Wszystkie detektory powinny mieć przycisk „TEST” do weryfikacji działania.
 • Raz na trzy lata powinno przeprowadzić się test działania za pomocą gazu testowego, a w przypadku błędnego działania wykonać kalibrację.

Nasza firma używa sprawdzonych detektorów firmy GAZEX , które poza spełnianiem normy PN-EN 50291-1:2010  co oznacza, że detektor mierzy stężenie tlenku węgla oraz czas trwania zagrożenia i włącza sygnalizację alarmową tym szybciej, im wyższe jest stężenie CO. Zależności te odpowiadają wytycznym normy PN-EN 50291-1 i przedstawiają się następująco:

 • 30 ppm – brak ALARMU przed upływem 120 minut;
 • 50 ppm – ALARM w ciągu 60-90 minut;
 • 100 ppm – ALARM w ciągu 10-40 minut;
 • 300 ppm – ALARM przed upływem 3 minut. (100 ppm = 0,01% stosunku obj.)

 

DK-22 detektor czadu gazex

Instalacja trwa około 1-2 godziny. Detektor zgodnie z zaleceniami producenta podłączamy na stałe do instalacji elektrycznej.

Koszt samego detektora około 190zł + koszt instalacji od 50zł do 150zł w zależności od ilości materiałów instalacyjnych.